Gracjan Cimek
Gracjan Cimek: „Nowa wędrówka ludów” w cieniu rywalizacji mocarstw
dr Gracjan Cimek
Współczesna fala migracji islamskiej do Europy odbywa się w warunkach rywalizacji mocarstw, dlatego jej przesłanki i cele są związane interesami głównych aktorów geopolitycznych.
Gracjan Cimek: BRICS – VII szczyt w Ufie i odnaleziony kierunek dla cywilizacji
geopolityka dr Gracjan Cimek
Na naszych oczach powstaje świat wielobiegunowy, o czym przekonuje VII szczyt BRICS w Ufie, który odbył się w dniach 8–9 lipca pod hasłem „Partnerstwo BRICS – potężnym czynnikiem globalnego rozwoju”. Przywódcy „piątki”: Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki wykonali punkt zwrotny: przejście od formatu klubu dyskusyjnego do strategicznego mechanizmu koordynacji aktywności globalnej. Podobnie jak pierwszy szczyt w Jekaterynburgu, również ten w Ufie odbywa się w okresie przewodnictwa Rosji w grupie. W tym kontekście zwyczajowe opóźnienie nauki wobec rzeczywistości stawia pytanie o potrzebę pojawienia się Ośrodka Badań Briksologicznych w Polsce.
Gracjan Cimek: Geoekonomiczna strategia 'ucieczki do przodu' amerykańskiego supermocarstwa
dr Gracjan Cimek
Praktyka przekonuje, że ujęcie geoekonomiczne i geopolityczne w badaniu przestrzeni międzynarodowej dotyczy dwóch stron tego samego medalu, którym jest rywalizacja państw o uzyskanie pozycji w ładzie międzynarodowym. Kolejnym potwierdzeniem takiej zależności jest walka o zachowanie światowej hegemonii USA poprzez kontrolę nad globalną przestrzenią geoekonomiczną.
Gracjan Cimek: W kierunku demokracji globalizacyjnej
geopolityka dr Gracjan Cimek
Demokracja to najbardziej ceniona idea polityczna we współczesnym świecie, ale jednocześnie wciąż niejasna. Dlatego o demokracji należy dyskutować dopiero po jej dookreśleniu, np. demokracja liberalna, socjalistyczna. Artykuł podejmuje próbę przybliżenia współczesnej demokracji w oparciu o pojęcie demokracji globalizacyjnej. Podstawę do analiz stanowi „zderzenie się” założeń klasycznej teorii demokracji i praktyki współczesnej globalizacji.
Gracjan Cimek: Rosyjska wizja BRICS przed szczytem w RPA
dr Gracjan Cimek
Zgodnie z prognozami, Rosja dąży do wzmocnienia klubu BRICS, aby stał się alternatywnym blokiem geopolitycznym i geoekonomicznym. Taki wniosek płynie z analizy raportu rosyjskich ekspertów, przygotowanego na kolejny szczyt, który odbędzie się w pod koniec marca w południowoafrykańskim Durbanie.
Gracjan Cimek: Abdykacja Benedykta XVI z geopolityką w tle
dr Gracjan Cimek
Precedens rezygnacji z funkcji papieża Benedykta XVI po 600 latach od ostatniego wydarzenia tego typu, i to przez osobę, która uznawana jest za konserwatywną, wywołuje zasadne wątpliwości, czy odpowiedzi na pytanie o przyczynę sprawczą, której należałoby szukać w psychologii, geriatrii lub medycynie. Trzeba przecież przypomnieć, że obecny papież był zwolennikiem piastowania urzędu przez swojego, chorego poprzednika aż do śmierci. Poddając jednak w wątpliwość wskazane źródła, należy podjąć próbę omówienia decyzji o abdykacji w kategoriach geopolitycznych.
Gracjan Cimek: BRICS - alternatywne rozwiązanie
dr Gracjan Cimek
Prognozy, które chciałyby w BRICS widzieć amorficzny klub przypadkowych państw po raz kolejny trafiają kulą w płot. Poszerzenie współpracy o wymiar bezpieczeństwa wskazuje na wolę wzmocnienia tej struktury, kontestującej model neoliberalizmu i hegemonii USA, którego to państwa nie przypadkowo nie dopuszczono do statusu obserwatora w 2009 roku.
Gracjan Cimek: Wartości papierkiem lakmusowym świata wielobiegunowego
dr Gracjan Cimek
Historia to w istocie określenie ciągłości zmieniających się pokoleń ludzi, którzy dążą do zaspokajania potrzeb motywowanych wartościami. Nie kieruje nią logika, ani ciągi cyferek, o czym raczą zapominać adwersarze pozytywizmu w naukach społecznych. Dzięki zdolności do refleksji i zmiany, wartości i idee nie są przywiązane do jednych państw i narodów; nie są również przywiązane przestrzennie. To właśnie te cechy kultury powodują, że paradoksy są elementem historii, pomimo protestów ze strony logiki kierującej myśleniem zdroworozsądkowym.
Gracjan Cimek: Pussy Riot, czyli kultura jako narzędzie geopolityki
dr Gracjan Cimek
Casus Pussy Riot ukazuje, że w epoce sieciowej, masowego przepływu informacji i otwartych granic, manipulacja symbolami kultury, kodami świadomości w postaci idei-kluczy jest istotnym narzędziem walki o realizację celów geopolitycznych. W działalności politycznej metody służą zawsze celom. Pussy Riot posiadają własne cele ideologiczne.
Gracjan Cimek: Informacje, dezinformacje i rosyjski sfinks...
dr Gracjan Cimek
Informacja jest ważnym narzędziem walki o realizację interesów w stosunkach międzynarodowych, także w wymiarze geopolitycznym. Należy do podstawowych źródeł kontroli społecznej, którym można się posługiwać, karząc, nagradzając, przekonując i przekształcając świadomość zarówno własnych obywateli, jak i przeciwnika.