piątek, 26 listopad 2010 15:08

Piotr A. Maciążek: Rosyjska armia zintegruje WNP?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

alt Piotr A. Maciążek

Agencja informacyjna Ria Novosti podaje, że minister Anatolij Sierdiukow konsultuje kolejny pomysł związany z reformą armii FR. Oznacza to, że poprzednie doniesienia poczytnej gazety „Niezawisimaja Gazieta” były faktycznie omawiane na najwyższym szczeblu państwowym. Przypominamy jedynie, że dotyczyły formowania jednostek jednolitych etnicznie i religijnie w obrębie rosyjskich sił zbrojnych. Kreml poszukuje zatem nowych rozwiązań koncepcyjnych dla swojego wojska, któremu zagraża m.in. spadek rekruta prawosławno-słowiańskiego.

 

Na armię zawodową - zgodnie ze słowami, jakie padły w niedawnym wywiadzie Sierdiukowa dla Der Spiegel - Rosję nie stać. W związku z tym Moskwa myśli o działaniach doraźnych, które poprawiłyby dolę rosyjskich poborowych gnębionych m.in. przez odbywających szkolenie wojskowe obywateli FR pochodzenia kaukaskiego.

Według informacji jakie zamieściła agencja Ria Novosti, znowelizowana ustawa pozwalałaby na podpisanie wstępnego, pięcioletniego kontraktu z wojskiem federalnym przez obywatela jakiegokolwiek kraju.

Rok temu wyższe dowództwo wojskowe szacowało obcokrajowców służących w armii FR na 350 osób. Ilość zgłoszeń, była jednak znacznie większa i oscylowała w granicach 700 osób. Wiele z nich wykluczono jednak z powodu „kiepskiej znajomości Rosji”. Znowelizowana ustawa ma w zamyśle Sierdiukowa rozwiązać ten problem. Trzeba też zaznaczyć, że większość zagranicznych rekrutów pochodziła z terenów WNP, choć zdarzali się także obywatele republik bałtyckich, czy Izraela.

W tym kontekście kolejna „reforma” nie tylko poprawiłaby obraz rosyjskiej armii, nie tylko stanowiłaby panaceum na problemy demograficzne Rosji, ale przede wszystkim reintegrowałaby obywateli WNP.

Czytany 5221 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04